Jesteś tutaj: Start / O Gminie / Honorowi obywatele

Honorowi obywatele

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony

HONOROWI OBYWATELE GMINY KLUCZE

 

Andrzej Szromnik. Pochodzący z Klucz, prof. dr hab. nauk ekonomicznych wykładający na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Jest specjalistą do spraw marketingu terytorialnego, handlu krajowego i międzynarodowego oraz inwestycji zagranicznych. Z jego intencji Uniwersytet Ekonomiczny od 2006 roku sprawował patronat honorowy nad Kluczewskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

Jerzy Adamuszek. Pochodzący z Chechł geograf, odkrywca, podróżnik i autor wielu książek podróżniczych. Wiele jego dokonań jest niepobitymi do dziś rekordami wpisanymi do Księgi Guinnessa. Jednym z nich jest samotny przejazd samochodowy pomiędzy Alaską i Ziemią Ognistą. Obecnie mieszka w Kandzie (Montreal).

Jerzy Adamik. Pochodzi z Kwaśniowa. Sprawował Urząd Wojewody Małopolskiego w latach 2001-2005. Wcześniej był Radnym Rady Narodowej Krakowa w latach 1988-1990 oraz Radnym Miasta Kraków w latach 1994-2001. Był członkiem oraz wiceprzewodniczącym Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa w w latach 2003-2008. Odznaczony Krzyżem Kawalerskimi i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz wyróżnieniem Honoris Gratia - zasłużony dla Miasta Krakowa.

Bp. Adam Śmigielski. Pierwszy ordynariusz diecezji sosnowieckiej. Inicjator I Synodu Diecezji Sosnowieckiej oraz realizator jego postanowień. Założyciel Wyższego Seminarium Duchownego i diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej. Wielki przyjaciel Gminy Klucze. W czasie licznych wizyt okazywał troskę potrzebującym i samotnym mieszkańcom gminy. Wielki przyjaciel młodzieży. Zmarł 7 października 2008 roku w wieku 75 lat.


Urszula Jaworska. Pochodzi z Chechła. Założycielka Fundacji jej imienia i  krajowego Rejestru Dawców Szpiku Kostnego. W walce z chorobą poddała się pionierskiemu zabiegowi przeszczepu szpiku od osoby niespokrewnionej. Dzięki jej postawie podobne zabiegi są dziś w Polsce normą. Od lat pracuje jako Członek Rady Społecznej Rzecznika Praw Pacjenta.

Małgorzata Węgrzyn. Akt nadania tytułu nastąpił na uroczystej sesji Rady Gminy Klucze, zwołanej 12 czerwca 2015 roku, podczas gminnych obchodów 25-lecia Samorządu Terytorialnego w Polsce.
Małgorzata Węgrzyn była Wójtem Gminy Klucze od pierwszej do piątej kadencji. W 2010 roku została uhonorowana „Oskarem Samorządowym”, czyli Nagrodą im. Grzegorza Pałki, przyznawaną za zasługi dla rozwoju samorządności. Obecnie piastuje funkcję przewodniczącej Rady Powiatu Olkuskiego.

 

 

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-07-13
Data publikacji:2015-07-13
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:23777